Яке повітря в Києві? – думка КМДА та експертів

У SaveDnipro заперечують, що дані датчиків викривляються через вологість.

Тимчасовий очільник Управління екології та природних ресурсів КМДА Олександр Савченко заявив, що насправді ж датчики громадських організацій не дають об’єктивних даних про стан повітря в Києві, і по факту воно значно чистіше та відрізняється від даних моніторингу .

«Їхні прилади не налаштовані працювати, наприклад, у вологу погоду з опадами. Оптичний прилад вимірює краплинку води та фіксує її, як тверду частину – пил. Відповідно, потім на карті бачимо червоні зони Києва – перевищення разових концентрацій твердих частин (пилу PM10, PM2,5). А це далеко не так», – запевняє посадовець.

Минулого року КМДА встановила датчики у двох локаціях: на вулиці Архітектора Вербицького та на Харківському шосе. Вони вимірюють індекс забруднення повітря на висоті півтора-два метри від поверхні землі: «Це той шар повітря, яким ми дихаємо».

«Згідно з нашими показниками, повітря чистіше у 2,5 рази, ніж показує громадський моніторинг», – заявляє керівник Управління екології.

За даними громадської організації SaveDnipro, яка розробила сервіс моніторингу якості повітря SaveEcoBot. Активісти заперечують, що дані датчиків викривляються через вологість.

«На станціях моніторингу якості повітря, які розповсюджує SaveDnipro, встановлено автоматичні камери підігрівання повітря перед оптичним приладом вимірювання концентрацій дрібнодисперсного пилу, для того щоб знизити вплив туману та під час опадів чи низької температури», – пояснює Павло Ткаченко, розробник SaveEcoBot і співзасновник SaveDnipro.

Також він вважає, що слова Савченка щодо 2,5-разової різниці між даними датчиків не відповідають дійсності, якщо порівнювати вимірювання забруднення повітря дрібнодисперсним пилом PM2,5.

Так, якщо порівняти показники на різних громадських станціях з показниками станцій КМДА, які встановлено на лівому березі, за останні 30 днів, виявляється, що:

  • майже весь час показники на двох станціях КМДА відрізняються у два рази одна від одної;
  • показники на станціях на вулиці Архітектора Вербицького (КМДА) та на вулиці Юрія Поправки (SaveDnipro) майже постійно збігаються, але є періоди коли показники на станції КМДА перевищують показники зі станції SaveDnipro у 1,2-1,5 раза;
  • показники на станції на вулиці Архітектора Вербицького (КМДА) майже постійно перевищують у 1,2-1,5 раза показники зі станції на вулиці Лариси Руденко (EcoCity);
  • станція на Харківському шосе (КМДА) не вимірювала дрібнодисперсний пил PM2,5 майже увесь січень, хоча інші сенсори працювали.

Ткаченко звернув увагу також на показники дрібнодисперсного пилу на станції КМДА на вулиці Вербицького за останні 48 годин – вони показували концентрацію PM2,5 більшу, ніж PM10.

«Але цього не може бути фізично, бо показник PM10 відображає кількість всього дрібнодисперсного пилу фракціями від нуля до 10 мкм, тобто часточки PM2,5 (розміром до 2,5 мкм) і більші. І це трапляється щодня на обох станціях КМДА», – зауважує розробник SaveEcoBot.

0Shares

Вам також може сподобатись: