Незважаючи на кризу, Україна має вагомий потенціал для економічного розвитку

За роки незалежності українці пережили одинадцять криз. На зорі своєї державності наша країна зазнала жорстокої економічної депресії після розпаду СРСР: крах економіки 1991-го і гіперінфляція 1993-го призвели до катастрофічного скорочення ВВП; далі була криза 1996-го, пов’язана зі зміною грошової одиниці.Україна як учасник світової економіки хронічно залежна від зовнішніх ринків та цін на основні позиції експорту.

Відтак мали вплив на нашу економіку кризові явища 1998 та 2000 років в Росії та Азії, а в 2004 року – наша внутрішня. Криза в США 2007-го за рік проявилась і в Україні. У 2012-му вплинула на українську економіку криза в Білорусі 2011-го.

Нещодавно економіку України знову сильно струсонуло у зв’язку з кризовим становищем на сході країни. Події на Донбасі суттєво позначилася на тих міжгалузевих комплексах, які були основними в Донецькому економічному районі, перш за все, енергетичному. З огляду на прив’язаність економіки України до імпорту енергоресурсів, та більш того – приватних інтересів високопосадовців часів попередньої влади у питаннях видобутку нафти, газу, вугілля, енергетичний аспект став одним із головних в українсько-російській гібридній війні.

У січні-вересні 2014 року видобуток вугілля в Україні скоротився порівняно з аналогічним періодом минулого року на 13,2%, або на 8 089,3 тис. тонн до 53 425,9 тис. тонн.

Найбільших збитків з видобування зазнала країна у період найгостріших збройних протистоянь у зоні АТО: у серпні та вересні поточного року – на 46,3% та 50% відповідно. Загальний обсяг промислової продукції за січень–серпень 2014 року у порівнянні до відповідного періоду попереднього року знизився на 7,8%, тоді як індекс цін виробників промислової продукції зріс на 24,4%.Загалом за даними Державної служби статистики України, основні показники економіки України у січні-серпні 2014 року у порівнянні з аналогічним періодом 2013 року значно впали. Суттєво знизились основні макроекономічні показники. За перше півріччя бюджет України звели з дефіцитом у 5% ВВП. Зокрема, номінальний ВВП за II квартал 2014р. становив 372 770 млн. грн. Реальний ВВП за ІI квартал 2014р. порівняно з ІI кварталом 2013р. склав 95,4%, а порівняно з І кварталом 2014р., з урахуванням сезонного фактору, – 96,8%.

Разом з тим різниця (реальний-номінальний ВВП) за ІI квартал, коли вже фактично відбувались збройні протистояння на сході країни, та I квартал становить -10.3%.З огляду на менш сприятливе для бізнесу середовище рівень капітальних інвестицій за січень–серпень 2014 року у порівнянні до відповідного періоду попереднього року знизився на 17,5%.За податковими платежами втрати державного бюджету через ситуацію на сході України лише у липні вже складали 1,2 млрд. грн. Такими темпами, за прогнозами Мінфіну, до кінця року бюджет може недоотримати близько 18 млрд. грн. податків. А спроби Мінфіну збільшити надходження до бюджету за рахунок введення податку на депозити викликало різкий відтік заощаджень з банків.Що стосується інфляції, то за повідомленням Держстату, індекс споживчих цін за період січень-вересень 2014 року становив 116,2%, що перебільшило прогнози уряду, який передбачав збільшення цін в країні за підсумками 2014 року на рівні 12-14%.

МВФ прогнозував прискорення інфляції в Україні в поточному році до 16%.Кризові явища допомогли виявити і сильні сторони економіки країни. Візьмімо до прикладу агропромислову сферу. Індекс обсягу сільськогосподарського виробництва у січні-вересні 2014 року, порівняно з відповідним періодом 2013 року, становив 116,0%. А у минулому році Україна зібрала понад 63 млн. т зерна, що на 24% більше, ніж у 1990-му. З огляду на те, що починаючи з 2000 року економіка України стабільно зростала, проте і на сьогодні за обсягом ВВП країна не досягла рівня 1990 року, це більш як переконливий доказ того факту, що країна має потужний потенціал у агропромисловій сфері і претендує на місце провідного експортера продовольства у світі. Відповідно, реорганізувавши економічну систему, Україна має значні шанси спрямувати свій потенціал найбільш вигідним курсом.Сьогоднішні події на сході підтверджують, що війна в Україні йде за сценарієм олігархічних корпорацій, які перерозподіляють сфери впливу. З початку 90-х років з-під державного впливу вийшли бюджетоформуючі сфери народного господарства і підприємства ПЕК, які потрібно якнайшвидше повернути в державну власність, що дасть змогу збільшити надходження до бюджетів всіх рівнів і зменшення впливу олігархів на владу в Україні.

Анатолій Артемчук, лідер Столичної ініціативи “Рух кияни за справедливість”

0Shares

Вам також може сподобатись:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.